Swiat GSM - Aktualności Telekomunikacyjne

April 25, 2008

MOBILKING piętnuje nieuczciwe oferty

Filed under: Uncategorized — karol @ 6:21 pm

MOBILKING piętnuje nieuczciwe oferty

Operatorzy komórkowi często stosują nieuczciwe zagrywki wobec klientów, ukrywając realne koszty proponowanych usług. MOBILKING zachęca do dokładnego przyglądania się każdej ofercie.

Wzmożona konkurencja na rynku operatorów komórkowych wymusza na firmach agresywną walkę o klienta. To sprawia, że coraz częściej są oni kuszeni nieuczciwymi ofertami. Propozycje wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie, lecz po krótkim czasie okazują się wyjątkowo kosztowne. W porównaniu z tak zagmatwanymi propozycjami tylko oferta MOBILKING opiera się na jasnych i uczciwych zasadach.

Nie ma nic za darmo. To zasada stara jak świat. Jednak wielu operatorów komórkowych reklamuje swoje usługi nie informując należycie klientów o realnie ponoszonych kosztach. Dużym rozczarowaniem zakończyła się świąteczna promocja jednego z operatorów. Proponowano w niej darmowe rozmowy do trzech wybranych numerów. Okazało się, że “świąteczna oferta” nie obowiązuje 24, 25, 26, a nawet 31 grudnia i w Nowym Roku. Można sobie tylko wyobrazić irytację klientów. Miało być taniej, a okazało się, że poczuli się oszukani przez operatora. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie sprawdza, czy operator nie złamał prawa.

Inną, dość powszechną, praktyką jest reklamowanie super-atrakcyjnych tanich SMS-ów. Wielu dało się złapać na tą zachęcająco wyglądającą propozycję. Uczynili to, bo nie zdawali sobie sprawy, że aktywując nową usługę tracą prawo do korzystania z promocji, które wybrali wcześniej. Rezultat to tanie SMSy w zamian za drogie połączenia i utratę dotychczasowych przywilejów.

Niektórzy “szczęśliwcy” ze zdumieniem odkryli, że parę atrakcyjnych promocji traci ważność już po siedmiu dniach. Operator tłumaczył się, że wszystko znajduje się w regulaminie. Ale kto ma czas go czytać, gdy reklamy korzyściach tylko mamią supercenami, pomijając oczywiste koszty? Korzystanie z ofert takich firm kończy się w jeden sposób - pustym portfelem i kolejnym rozczarowaniem.

Niestety jak czytamy w artykule “Zbrodnia i kara, czyli o firmach, które zarabiają kosztem swoich klientów” opublikowanym w kwietniowym numerze Harvard Business Review Polska, większość firm celowo wykorzystuje niewiedzę lub nieuwagę klientów promując nieuczciwe oferty i czyniąc z tego dodatkowe źródło zysku. W końcu i tak ludzie kupią w ciemno nową usługę, sugerując się kolorową reklamą czy atrakcyjnym sloganem.

Według badań zleconych przez MOBILKING jedynie 6% użytkowników telefonów komórkowych w Polsce potrafi rozpoznać nieuczciwe oferty operatorów. To pokazuje, jak całe lata kampanii reklamowych mówiących o SMS-ach za 0 groszy czy połączeniach za 10 gr/min wpłynęły na społeczeństwo. Tylko będąc czujnym można nie dać się złapać na podobne chwyty.

Jedyną szansą na uchronienie się przed nieuczciwymi operatorami są jasno skonstruowane i przede wszystkim zrozumiałe dla klientów oferty. To najskuteczniejszy sposób obronny w walce z oszukańczymi praktykami. Właśnie dlatego oferta MOBILKING stworzona jest w tak prosty sposób. Zero ukrytych opłat. Żadnych dodatkowych kosztów. Brak skomplikowanych umów i małych druczków. W MOBILKING zawsze wiadomo, co ile kosztuje, gdyż stawki są takie same dla wszystkich. Dzięki tak przejrzystym zasadom nowy operator dla prawdziwych facetów może głośno ubiegać się o poszanowanie praw konsumentów.

Linki do źródeł:
http://www.uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/informacja/komunikaty_prasowe/art416.html
http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/1,74785,5088275.html

źródło : mobilking

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress