Swiat GSM - Aktualności Telekomunikacyjne

August 6, 2008

Liderzy branży komunikacji mobilnej ujednolicają platformę oprogramowania Symbian, nadając jej otwarty charakter

Filed under: Uncategorized — karol @ 12:16 pm

Liderzy branży komunikacji mobilnej ujednolicają platformę oprogramowania Symbian, nadając jej otwarty charakter
Czerwiec 27, 2008

Londyn, Wielka Brytania - Firmy Nokia, Sony Ericsson, Motorola i NTT DOCOMO ogłosiły dziś zamiar ujednolicenia oprogramowania Symbian OS(TM), S60, UIQ i MOAP(S) oraz utworzenia jednej, otwartej platformy oprogramowania urządzeń mobilnych. Firrmy te planują założenie wraz z AT&T, LG Electronics, Samsung Electronics, STMicroelectronics, Texas Instruments i Vodafone fundacji Symbian Foundation, której celem będzie dalsze rozszerzanie platformy. Członkostwo w tej fundacji non-profit będzie otwarte dla wszystkich organizacji. Inicjatywę tę wspierają obecni udziałowcy i zarząd spółki Symbian Limited, którzy brali aktywny udział w jej przygotowaniu. Plany utworzenia Fundacji spotkały się już z szeroką akceptacją innych liderów branży.

Aby umożliwić powstanie Fundacji, firma Nokia ogłosiła dziś plany przejęcia nie posiadanych jeszcze przez siebie udziałów w Symbian Limited, a następnie udostępnienia Fundacji oprogramowania Symbian i S60. Firmy Sony Ericsson i Motorola ogłosiły dziś zamiar przekazania technologii UIQ, a firma DOCOMO wykazała chęć udostępnienia technologii MOAP(S). Wkład ten pozwoli Fundacji udostępniać ujednoliconą platformę ze wspólnym interfejsem użytkownika. Pełna platforma będzie dostępna na licencji typu royalty free dla wszystkich członków Fundacji już od pierwszego dnia jej działalności. Wkład wniesiony przez członków Fundacji w ramach otwartej współpracy będzie zaadaptowany do potrzeb platformy. Fundacja udostępni wybrane komponenty na zasadach open source w momencie swojego powstania. Następnie będzie działać na rzecz opracowania najbardziej kompletnego oprogramowania open source do urządzeń mobilnych. Zostanie ono udostępnione w ciągu dwóch lat i ma być oferowane na licencji Eclipse Public License (EPL) 1.0. Platforma Fundacji będzie wykorzystywać wiodącą otwartą platformę oprogramowania do urządzeń mobilnych – Symbian OS. Na tym systemie pracuje już kilkadziesiąt tysięcy aplikacji różnych producentów oraz 235 modeli telefonów komórkowych dostępnych na rynku w ponad 200 milionach sztuk.

“Dziesięć lat temu producenci założyli spółkę Symbian, aby zaoferować całej branży mobilnej zaawansowany, otwarty system operacyjny i możliwości programowe” - powiedział Nigel Clifford, dyrektor naczelny firmy Symbian. “Zgodnie z naszą wizją pragniemy, aby Symbian OS był najszerzej stosowaną platformą programową na świecie, i rzeczywiście jest to obecnie system przodujący na rynku pod każdym względem. Dzisiejsze oświadczenie stanowi odważny krok w kierunku urzeczywistnienia tej wizji. Pełna i sprawdzona platforma zostanie udostępniona na zasadach otwartych, aby stymulować innowacyjność, która jest podstawą wszystkich naszych działań”. “Założenie Fundacji to jedno z największych dokonań na rzecz społeczności oprogramowania otwartego w historii” - powiedział Olli-Pekka Kallasvuo, prezes firmy Nokia. “Nokia zdecydowanie wspiera otwarte platformy i technologie, ponieważ umożliwiają one swobodne tworzenie, obsługiwanie i rozwijanie aplikacji oraz usług przeznaczonych do różnych urządzeń. Ponadto umożliwiają one współpracę najszerszego grona podmiotów, co sprzyja zwiększeniu innowacyjności. Dzisiejsze oświadczenie otwiera ważny etap naszej strategii dotyczącej oprogramowania urządzeń”.

“Pełna, spójna platforma udostępniana przez Fundację umożliwi producentom zróżnicowanie oferty na poziomie urządzeń” — powiedział Dick Komiyama, prezes firmy Sony Ericsson. “W Sony Ericsson uważamy, że ujednolicona platforma Symbian Foundation znacznie uprości pracę producentom telefonów, operatorom i twórcom aplikacji, sprzyjając innowacyjności w dziedzinie usług i aplikacji z korzyścią dla konsumentów na całym świecie”.

“Motorola od dawna jest liderem i rzecznikiem oprogramowania otwartego do urządzeń mobilnych. Cieszymy się, że wraz z firmami Nokia, Sony Ericsson, NTT DOCOMO i innymi jesteśmy pionierem projektu open source, którego celem jest utworzenie Symbian Foundation i ujednolicenie środowiska stosującego oprogramowanie Symbian” - powiedział Alain Mutricy, Senior Vice President, Platforms&Technology Office, Motorola Mobile Devices. “Wraz z firmą Sony Ericsson Motorola wniesie ponadto do Fundacji technologię UIQ oraz będzie współpracować z UIQ nad reorientacją ważnego dostawcy w środowisku Symbian. Będzie to ważny wkład, ponieważ pozwoli on Fundacji wykorzystać wyjątkowe doświadczenie UIQ, między innymi w dziedzinie technologii dotykowej”. “DOCOMO odnosi się do tej inicjatywy z zadowoleniem. Chętnie dokonamy migracji naszych urządzeń z oprogramowaniem Symbian oraz usług na wspólną platformę. Do Fundacji pragniemy wnieść naszą technologię MOAP(S). Jest to bardzo pożądany krok na rzecz dalszego zwiększania akceptacji oprogramowania Symbian oraz utworzenia jeszcze bardziej otwartej, spójnej i kompletnej platformy. Dzięki oprogramowaniu Fundacji będziemy mogli korzystać z zalet globalnej platformy, oferując najnowocześniejsze usługi na rynku japońskim. Zwiększy ono wydajność i pomoże nam zaoferować szerokiemu gronu użytkowników najbardziej zaawansowane funkcje mobilnych technologii” - powiedział Toshio Miki, wiceprezes i dyrektor zarządzający działu rozwoju urządzeń telekomunikacyjnych firmy NTT DOCOMO.

“Telefony komórkowe stały się zaawansowanymi komputerami multimedialnymi, a popularność smartfonów stale rośnie” - powiedział Kris Rinne, wiceprezes ds. architektury i planowania AT&T. “Symbian Foundation zmniejszy fragmentację i umożliwi opracowanie ujednoliconej platformy dla całej branży dzięki wykorzystaniu przodującej technologii oraz najbardziej dojrzałego oprogramowania. Przyczyni się to do powstania środowiska sprzyjającego tworzeniu atrakcyjnych aplikacji, które wpłyną dodatnio na życie naszych klientów oraz umożliwią AT&T oferowanie zróżnicowanych usług”. “Członkostwo w Symbian Foundation to dla LG doskonała okazja, by w jeszcze szerszym zakresie oferować użytkownikom jak najlepsze funkcje urządzeń mobilnych” - powiedział dr Skott Ahn, prezes i dyrektor naczelny LG Electronics Mobile Communications Company. “Uważamy, że otwarte platformy oprogramowania urządzeń mobilnych przyczynią się do rozwoju branży. LG będzie odgrywać jedną z głównych ról w tworzeniu lepszego środowiska oprogramowania mobilnego, współpracując z Symbian Foundation nad opracowywaniem nowych, inteligentnych funkcji tej otwartej platformy”.

“Dla Samsung Electronics Symbian jest jedną z platform przyszłych urządzeń mobilnych. Uważamy, że założenie Fundacji to wizjonerskie posunięcie, mające na celu promocję tego oprogramowania jako sprawdzonej, otwartej, przyszłościowej platformy. Cieszymy się, że możemy odegrać znaczącą rolę w realizowaniu tej wizji, uczestnicząc w zarządzie Fundacji. Oprogramowanie Symbian i S60 stosowaliśmy już z powodzeniem w wielu innowacyjnych urządzeniach. Dzięki tym decyzjom platforma ta w jeszcze większym stopniu umożliwi wprowadzanie na rynek najnowszych technologii i usług” - powiedział dr Do Hun Kwon, wiceprezes i dyrektor zarządzający Samsung Electronics Research Institute. “W ST dostrzegamy duży popyt konsumentów we wszystkich segmentach na bardziej zaawansowane funkcje multimedialne” — powiedziała Monica de Virgiliis, dyrektor generalny działu multimediów bezprzewodowych firmy STMicroelectronics. “Nowa Fundacja umożliwia synchronizację i harmonizację sposobu zaspokajania tych potrzeb w ramach szeroko dostępnego oprogramowania. Spodziewamy się, że przyczyni się to do rozwoju urządzeń multimedialnych, i cieszymy się, że możemy wykorzystać swoje doświadczenie z dziedziny cyfrowych multimediów do zaspokojenia oczekiwań rosnącego grona konsumentów”.

“TI od dawna wspiera platformy otwarte, dlatego cieszymy się z utworzenia Symbian Foundation. Sądzimy, że ta nowa struktura usunie przeszkody hamujące innowacyjność w branży telekomunikacji mobilnej dzięki wspólnej platformie, na której można tworzyć atrakcyjne aplikacje i usługi nowej generacji” - powiedział Greg Delagi, senior vice president działu technologii bezprzewodowych TI. “Producenci mogą przyspieszyć prace rozwojowe dzięki sprawdzonej, opartej na procesorach TI OMAP platformie programistycznej Symbian S60. W połączeniu z modelem otwartej współpracy w ramach Fundacji platforma ta umożliwi twórcom oprogramowania wykorzystanie wydajności i możliwości multimedialnych procesorów OMAP do szybszego doskonalenia funkcji urządzeń mobilnych”.

“W Vodafone uważamy, że jest to ważny krok sprzyjający innowacyjności w zakresie internetowych usług mobilnych oraz bardziej zaawansowanych możliwości urządzeń dla naszych klientów” - powiedział Jens Schulte-Bockum, dyrektor globalnego działu urządzeń firmy Vodafone. “Nalegaliśmy na uproszczenie technologii oraz zmniejszenie liczby systemów operacyjnych. To posunięcie pomoże w przyspieszeniu innowacyjności oraz umożliwi operatorom szybsze wprowadzanie na rynek atrakcyjniejszych i bardziej zróżnicowanych nowych usług”.

Członkowie Fundacji podzielają wizję, zgodnie z którą Fundacja ujednolici platformę oprogramowania, a także znacząco zintensyfikuje innowacyjność oraz przyspieszy dostępność nowych usług i atrakcyjnych funkcji przeznaczonych dla konsumentów i użytkowników biznesowych na całym świecie. Połączona platforma już teraz stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych i powszechnie używanych platform oprogramowania urządzeń mobilnych. Dzięki temu jest bardzo atrakcyjną propozycją dla wszystkich partnerów w środowisku, w tym dla twórców oprogramowania, operatorów sieci komórkowych, dostawców zawartości, usługodawców i producentów urządzeń.

Fundacja ma rozpocząć działalność w pierwszej połowie roku 2009, po realizacji przejęcia spółki Symbian Ltd przez firmę Nokia.

źródło : nokia

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress