Swiat GSM - Aktualności Telekomunikacyjne

August 10, 2008

Zobaczyć Morze” – rejs pełnosprawnych i niepełnosprawnych wzrokowo

Filed under: Uncategorized — karol @ 11:43 am

Zobaczyć Morze” – rejs pełnosprawnych i niepełnosprawnych wzrokowo

pod patronatem Plusa

1 sierpnia br. z portu w Gdyni wypłynie „Zawisza Czarny” z 32-osobową załogą – 16 pełnosprawnymi i 16 niepełnosprawnymi wzrokowo. W rejs popłyną szkoleniowym żaglowcem z wbudowanym “mówiącym” kompasem, dzięki czemu niepełnosprawni wzrokowo będą mogli stać się częścią załogi, pełniącą takie same obowiązki jak inni. Partnerem głównym tego przedsięwzięcia jest Polkomtel S.A., operator sieci Plus.

Projekt jest jedynym w świecie takim przedsięwzięciem. Rejs umożliwia osobom niepełnosprawnym wzrokowo zmierzenie się z przygodą, która wydaje się zarezerwowana jedynie dla widzących.

Żaglowiec „Zawisza Czarny” został przystosowany do prowadzenia przez osoby niewidome poprzez udźwiękowienie urządzenia nawigacyjnego. Dzięki temu mają one w pełni możliwość zetknięcia się z wyzwaniami, trudami i radościami, jakie niesie ze sobą żeglarstwo. Tego rodzaju doświadczenie uczy wytrwałości w życiu codziennym, zaradności oraz buduje świadomość własnej wartości. Niewidomi już po kilku godzinach są w stanie poruszać się po pokładzie „Zawiszy Czarnego” samodzielnie, bez laski. Rejs to również cenne doświadczenie dla osób zawodowo związanych z żeglugą – zdobywają umiejętność pracy na morzu z osobami niewidomymi lub słabowidzącymi i poznają ograniczenia związane z tym rodzajem niepełnosprawności.

Projekt „Zobaczyć Morze” łączy w sobie kilka cennych elementów:

rehabilitację niewidomych przez konieczność zmagania się z dotąd niespotykanymi wyzwaniami,
przybliżanie informacji o niewidomych społeczeństwu i prezentowanie ich prawdziwych możliwości,
walory szkoleniowe i ogólnospołeczne dla osób zdrowych biorących udział w projekcie,
możliwość przeżycia wspólnej, pięknej przygody na morzu.
Pierwszy rejs tego typu odbył się w 2006 r. na trasie Gdynia - Oslo. Wzięło w nim udział 16 osób z wadami wzroku. W tym roku projekt „Zobaczyć Morze” zostanie przeprowadzony po raz trzeci. Rejs rozpoczyna się 1 sierpnia, a kończy 1 września br. Podzielony jest na trzy etapy (każdy trwa po 10 dni), dzięki czemu weźmie w nim udział 48 osób z wadami wzroku. Skład każdej wachty będą stanowić po połowie osoby niepełnosprawne i pełnosprawne wzrokowo.

Pierwszy etap prowadzi z Gdyni do Bergen przez Kopenhagę i Skagen. Podczas drugiego etapu Bergen – Den Helder druga ekipa, głównie młodzież w wieku 15-25 lat, będzie uczestniczyła w dorocznych regatach „The Tall Ships’ Races”, czyli zlocie żaglowców połączonych z regatami oraz imprezami okolicznościowymi. Zlot organizowany jest przez Sail Training Association, propagujące ideę wychowania młodzieży przez uprawianie sportów wodnych. Rejs zamyka etap wiodący z Den Helder do Gdyni przez Kilonię i Karlskronę.

Projekt wspierany jest przez wiele znanych osób związanych z żeglarstwem: Krzysztofa Baranowskiego, Nataszę Caban, Adama Jasser, Wojciecha Kota, Jarosława Kaczorowskiego, Aleksandra Nebeskiego, Joannę Pajkowską, Zbigniewa Stosio, Jana Stankiewicza, Janusza Zbierajewskiego, a także Sławomira Chodora i Alicję Majewską.

żródło: plus

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress