Swiat GSM - Aktualności Telekomunikacyjne

February 27, 2009

BRAVIA™ staje się „eko”: debiut najbardziej przyjaznych dla środowiska telewizorów w historii Sony

Filed under: Uncategorized — karol @ 9:05 pm

BRAVIA™ staje się „eko”: debiut najbardziej przyjaznych dla środowiska telewizorów w historii Sony
Nowe telewizory BRAVIA™ serii WE5 obniżają zużycie energii, ale nie jakość obrazu

Nowe „ekotelewizory” BRAVIA™ serii WE5

# Telewizor LCD Full HD 1080p (40 i 46 cali) będący ilustracją ekologicznych innowacji firmy Sony
# Pierwszy na świecie system podświetlenia HCFL z mikrorurkami, zmniejszający zużycie energii
o ponad 50%*
# Inteligentny sensor obecności wyłączający obraz, którego nikt nie ogląda
# „Energy Saving Switch” - przełącznik trybu energooszczędnego zmniejszający zużycie energii
niemal do zera

Wszystkie telewizory BRAVIA™ wprowadzane w ofercie w 2009 roku będą „eko”, dzięki następującym rozwiązaniom:

# Łatwo dostępne „ustawienia eko” zmniejszające zużycie energii
# Obniżone zużycie energii
# Ergonomiczna konstrukcja – mniejsza emisja dwutlenku węgla podczas transportu

Teraz oglądanie ulubionych audycji telewizyjnych w jakości Full HD może się wiązać z mniejszą emisją dwutlenku węgla. Wiosną 2009 roku firma Sony wprowadzi na rynek linię najbardziej ekologicznych w historii telewizorów LCD BRAVIA™** . Zużywają one przeciętnie 20 – 30% energii mniej niż ubiegłoroczne modele BRAVIA™. Oznacza to niższe rachunki za prąd bez pogorszenia nieprzeciętnej jakości obrazu Full HD.

„Ekotelewizor” BRAVIA™ WE5

Wśród nowych, przyjaznych dla środowiska telewizorów LCD BRAVIA™ na czoło wysuwa się innowacyjna, intrygująca wyglądem seria WE5. Wyznacza ona nowe standardy energooszczędności: dzięki szeregowi rozwiązań zużycie energii w porównaniu z poprzednim modelem spadło o ponad 50%.

Nowe telewizory BRAVIA™ WE5, dostępne w wersji
z ekranem 40 i 46 cali, należą do grupy najbardziej energooszczędnych telewizorów HD na rynku.

Kluczem do tej imponującej oszczędności jest nowy system podświetlenia HCFL (Hot Cathode Fluorescent Lamp - świetlówka z gorącą katodą) z mikrorurkami.
Poprawia on sprawność energetyczną bez pogorszenia bardzo wysokiej jakości obrazu BRAVIA™.

W serii WE5 po raz pierwszy zastosowano różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania. Należy do nich „Energy Saving Switch” - inteligentny czujnik obecności, który reaguje na ruchy osoby siedzącej przed ekranem. Kiedy widz wyjdzie z pokoju – aby otworzyć drzwi lub na czas reklam – czujnik włącza energooszczędny tryb wyłączenia obrazu, pozostawiając dźwięk. Gdy tylko widz wróci do pokoju, obraz pojawia się z powrotem. Jeśli jednak w pokoju nie zostanie wykryty żaden ruch, bo na przykład widz zasnął przed ekranem, po 30 minutach urządzenie automatycznie przełączy się w tryb czuwania.

Kolejną nowością w rodzinie telewizorów BRAVIA™ jest przełącznik trybu energooszczędnego, który dodatkowo zmniejsza koszty energii. Inne telewizory pobierają zazwyczaj niewielką ilość prądu nie tylko
w trybie czuwania, ale nawet po wyłączeniu. Zmiana położenia dogodnie umieszczonego przełącznika na telewizorze WE5 powoduje jego całkowite wyłączenie. Włączenie natychmiast przywraca poprzedni stan odbiornika. Rozwiązanie to stanowi wygodniejszą alternatywę dla wyłączania nieużywanego telewizora
z kontaktu.

Elementem telewizora WE5 jest ponadto jedyna w swoim rodzaju, elektroniczna, wyświetlana na ekranie instrukcja obsługi, która zmniejsza potrzeby druku tradycyjnej instrukcji na papierze. Seria WE5 to nie tylko ekologia, lecz również niezrównany obraz filmów, programów publicystycznych
i gier. Panel LCD Full HD 1080p idzie w parze z nową technologią Sony BRAVIA Engine™ 3, która oczyszcza, filtruje i optymalizuje obraz, osłabia w nim szumy oraz zwiększa kontrast i zakres barw. Technologia Motionflow 100Hz
z systemem osłabiania rozmycia obrazu podwaja liczbę wyświetlanych klatek, przez co zwiększa płynność i ostrość obrazu przy oglądaniu sportu albo kina akcji.

Telewizory serii WE5 są wyposażone w tuner nowej generacji MPEG4 AVCHD, technologie: AppliCast™ i DLNA. Wszystkie wymienione rozwiązania są szerzej opisane w Informacji Prasowej prezentującej ofertę modeli BRAVIA™
na 2009 rok.

Najbardziej przyjazna dla środowiska gama telewizorów BRAVIA™

Imponująca oszczędność energii bez pogorszenia jakości obrazu HD jest cechą całej gamy odbiorników BRAVIA™
na rok 2009.

Większość modeli posiada ekologiczne oznaczenie „EU Flower” wprowadzone przez Komisję Europejską dla wyróżnienia produktów bardziej przyjaznych dla środowiska, spełniających surowe kryteria dotyczące ekologii i wydajności.

Ustawienia związane z ekologią zostały tak zgrupowane,
by były łatwo dostępne przez nowoczesne menu telewizora.

Większość modeli BRAVIA™ na rok 2009 jest wyposażona w czujnik natężenia oświetlenia. Automatycznie dostosowuje on jasność podświetlenia do jasności w pomieszczeniu i w ten sposób zmniejsza zużycie energii przez panel LCD. Uzupełnienie czujnika stanowi tryb oszczędzania energii, w którym jasność podświetlenia zmniejsza się do poziomu zapewniającego komfort oglądania w ciemnym pomieszczeniu.

Tryb „screen saver” działa jak wygaszacz ekranu w komputerze: wygasza obraz przy braku aktywności użytkownika przez określony czas. Dodatkowo można skorzystać z wyłącznika czasowego, który pozwoli zaoszczędzić energię osobom ze skłonnością do zasypiania przed ekranem. Tryb zarządzania zasilaniem komputera automatycznie przełączy urządzenie w tryb czuwania po 30-sekundowej przerwie w odbiorze sygnału z podłączonego komputera. Możliwość ta przyda się graczowi, który podłączył telewizor
do komputera, aby widzieć obraz gry na dużym ekranie, i chce zrobić sobie kilkuminutową przerwę bez wyłączania całego sprzętu.

Modele BRAVIA™ na rok 2009 zajmują mniej miejsca niż ich poprzednicy, co przekłada się na zmniejszenie ilości materiałów opakowaniowych oraz dwutlenku węgla emitowanego podczas transportu.

„Sony pozostaje w czołówce firm, które dążą do ograniczenia wpływu telewizorów i innych produktów elektronicznych na środowisko naturalne”, mówi Hiroshi Sakamoto, wiceprezes TV Marketing Europe.
„Seria WE5 to dowód, że tegoroczna gama produktów BRAVIA™ nie ogranicza się do jeszcze lepszego wzornictwa i parametrów. Wyraźnie pokazuje ona nasze dążenie do ograniczenia wpływu domowej rozrywki na środowisko naturalne.”

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress