Swiat GSM - Aktualności Telekomunikacyjne

August 21, 2010

jailbreakMe łamie zabezpieczenia iPhone’a

Filed under: Uncategorized — karol @ 5:13 pm

jailbreakMe łamie zabezpieczenia iPhone’a

Jeden z członków grupy hakerskiej iPhone Dev Team udostępnił w Internecie sposób na dokonanie jailbreake’a telefonu firmy Apple bez konieczności podłączenia go do komputera. Odblokowanie urządzenia stało się całkowicie legalne dzięki nowym zapisom w Digital Millenium Copyright Act.

Aby dokonać modyfikacji oprogramowania, wystarczy odwiedzić stronę internetową Jailbreakme.com za pośrednictwem przeglądarki Safari. W przeciągu kilku minut na iPhone’a zostają pobrane, a następnie zainstalowane, pliki niezbędne do złamania zabezpieczeń, a także aplikacja Cydia Store, alternatywna wersja App Store.

Odblokowanie telefonu stało się od niedawna legalne za sprawą zmian w uregulowaniach prawa autorskiego w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sprzeciwów Apple, prawo przewiduje obecnie możliwość ingerencji w software iPhone’a w celu umożliwienia instalacji na nim niezatwierdzonych aplikacji.

JailbreakMe wykorzystuje lukę w elemencie odpowiedzialnym za wyświetlanie plików PDF w telefonie. Umożliwia ona załadowanie poprzez przeglądarkę Safari pliku zawierającego kod odpowiedzialny za złamanie zabezpieczeń urządzenia. Przed podjęciem decyzji o odblokowaniu iPhone’a warto pamiętać, że Apple oficjalnie potępia takie działania. Użytkownicy urządzeń po jailbreake’u mogą utracić prawo do bezpłatnych napraw gwarancyjnych – wyjaśnia Jarosław Piszczatowski z firmy MKS, polskiego producenta oprogramowania antywirusowego.

JailbreakMe pojawił się po raz w pierwszy pod koniec 2007 r. i wykorzystywał do złamania zabezpieczeń iPhone’a lukę w zaimplementowanej w urządzeniu przeglądarce Safari. Firma Apple zareagowała wtedy szybko, wypuszczając aktualizację iOS 1.1.2. Specjaliści MKS przewidują, że także w tym przypadku należy spodziewać się w najbliższym czasie łatki uniemożliwiającej odblokowanie telefonu.

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress