Swiat GSM - Aktualności Telekomunikacyjne

February 13, 2015

Jesteś klientem mBanku? Nowy wirus podszywa się pod T-Mobile

Filed under: Uncategorized — karol @ 8:46 am

Jesteś klientem mBanku? Nowy wirus podszywa się pod T-Mobile

mBank ostrzega swoich klientów, by nie odpowiadali na komunikaty związane ze zmianą dostawcy usług GSM w mBanku na T-Mobile. Rozsyła je szkodliwe oprogramowanie zainstalowane na komputerze użytkownika.

Jak podaje mBank, w ostatnich dniach klienci mogli napotkać nowy komunikat związany z pozornym testowaniem oraz zmianą dostawcy usług GSM w mBanku na T-Mobile. W komunikacie znajduje się prośba, by przesłać w formularzu wygenerowaną wiadomość SMS. Bank ostrzega, że treść tego komunikatu nie została wygenerowana przez mBank. To efekt działania szkodliwego oprogramowania na komputerze użytkownika.

W przypadku wygenerowania poniższej wiadomości, nie należy wprowadzać otrzymanego SMSa, ani podejmować żadnych dalszych kroków zasugerowanych w komunikacie. Bank przypomina jednocześnie, by przed zleceniem tego typu operacji uważnie przeczytać SMS-a z kodem. Może się bowiem okazać, że hasło z “testowego” SMS może zostać użyte do zlecenia przelewu przez przestępców.

Jednocześnie przed złośliwym oprogramowaniem ostrzega bank spółdzielczy neoBank. Jak podaje bank, w ostatnich dniach zaobserwowano wzmożoną aktywność, złośliwego oprogramowania malware VMZeus, będącego mutacją oprogramowania szpiegującego na bazie kodu źródłowego ZeuSa, odpowiedzialnego m.in. za kradzieże danych do logowania.

VMZeus pozwala na przejęcie pełnej kontroli nad komputerem, włącznie z dostępem do zdalnego pulpitu ofiary ataku. Zainfekowany komputer może być podsłuchiwany i automatycznie wysyłać zebrane informacje na należące do grup przestępczych serwery znajdujące się poza granicami kraju.

Niedawno na łamach PRNews.pl opisywaliśmy przypadek jednej z naszych Czytelniczek, która padła ofiarą złośliwego oprogramowania. Prawdopodobnie złodzieje wykorzystali wirusy by pozyskać od niej dane do logowania i kody SMS. Zyskując dostęp do konta, założyli przelewem nowe rachunki w innych bankach i wyłudzili na jej nazwisko ponad 20 tys. zł. Szczegółowo o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress